Shiprock Marathon

Overall Finish List

May 04, 2013


Timing by Chasing 3 Race Productions Chasing 3

10K

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Susan Randolph Tsaile 1023 23 F   52:47.8 7:54:47.8 8:31/M
2 Tadgh Parks Boulder 1026 25 F 4:19.6 57:07.4 7:59:07.4 9:13/M
3 Monique Rangel ABQ NM 1029 26 F 4:31.5 57:19.3 7:59:19.3 9:15/M
4 Helina Dion 1147 43 F 6:18.8 59:06.6 8:01:06.6 9:32/M
5 Lavonea Blackhat 1172 37 F 10:00.9 1:02:48.7 8:04:48.7 10:08/M
6 Nicole Burns Farmington 1055 35 F 14:49.5 1:07:37.3 8:09:37.3 10:54/M
7 Tara Soland Gallup NM 1011 16 F 15:07.1 1:07:55.0 8:09:55.0 10:57/M
8 Ellen Krsh ABQ 1102 52 F 15:35.4 1:08:23.2 8:10:23.2 11:02/M
9 Lena Jaques St Michaels 1095 47 F 16:13.2 1:09:01.0 8:11:01.0 11:08/M
10 Tina James 1208 42 F 17:06.4 1:09:54.2 8:11:54.2 11:16/M
11 Debbie Etsitty Window Rock 1082 44 F 17:27.2 1:10:15.0 8:12:15.0 11:20/M
12 Jolene Yellowhorse 1162 38 F 19:30.2 1:12:18.0 8:14:18.0 11:40/M
13 Glenna Lee 1148 41 F 19:36.7 1:12:24.6 8:14:24.6 11:41/M
14 Cassandra Begay Los Alamos 1052 35 F 19:51.2 1:12:39.0 8:14:39.0 11:43/M
15 Diane Barrow Missouri 1097 50 F 19:54.0 1:12:41.8 8:14:41.8 11:43/M
16 Deana Lee Farmington 1067 38 F 20:13.0 1:13:00.9 8:15:00.9 11:46/M
17 Amber Lee Round Rock 1027 26 F 20:31.5 1:13:19.3 8:15:19.3 11:50/M
18 Shayna Tsosie Farmington 1007 14 F 22:01.5 1:14:49.3 8:16:49.3 12:04/M
19 Bernadine Saltwater 1203 44 F 23:01.8 1:15:49.7 8:17:49.7 12:14/M
20 Crystal Lee Crownpoint 1041 31 F 23:35.8 1:16:23.7 8:18:23.7 12:19/M
21 Kathryn Barrow Missouri City 1021 23 F 23:49.6 1:16:37.5 8:18:37.5 12:21/M
22 Winona Larsen Window Rock 1056 35 F 24:15.9 1:17:03.8 8:19:03.8 12:26/M
23 Rowena Benally 1210 50 F 24:55.0 1:17:42.8 8:19:42.8 12:32/M
24 Carol Valdo 1169 49 F 25:15.9 1:18:03.8 8:20:03.8 12:35/M
25 Cheryl Martin 1179 48 F 25:40.2 1:18:28.1 8:20:28.1 12:39/M
26 Kimberly Pinko 1190 26 F 25:45.7 1:18:33.5 8:20:33.5 12:40/M
27 Deandra Barber 1189 23 F 27:00.1 1:19:48.0 8:21:48.0 12:52/M
28 Melissa Irwin 1153 32 F 29:02.6 1:21:50.5 8:23:50.5 13:12/M
29 Linda Bahl 1215 48 F 29:07.3 1:21:55.2 8:23:55.2 13:13/M
30 Pat Martin Kayenta 1077 43 F 29:23.2 1:22:11.0 8:24:11.0 13:15/M
31 Lashay Platero Window Rock 1004 13 F 31:55.3 1:24:43.2 8:26:43.2 13:40/M
32 Lucinda H Tsosie Fruitland 1096 49 F 32:40.8 1:25:28.6 8:27:28.6 13:47/M
33 Vanessa Holiday Shiprock 1039 29 F 32:46.7 1:25:34.6 8:27:34.6 13:48/M
34 Carol Percy Cortez 1119 56 F 32:48.2 1:25:36.0 8:27:36.0 13:48/M
35 Sherry Eldridge 1183 49 F 33:12.6 1:26:00.4 8:28:00.4 13:52/M
36 Tonia Clark 1213 39 F 33:32.5 1:26:20.4 8:28:20.4 13:55/M
37 Raylene Becenti 1144 49 F 33:37.8 1:26:25.7 8:28:25.7 13:56/M
38 Sarah Dahozy Window Rock 1105 52 F 34:29.7 1:27:17.5 8:29:17.5 14:05/M
39 Ursala Lansing 1197 37 F 34:34.4 1:27:22.2 8:29:22.2 14:05/M
40 Sylvia Tyler Shiprock 1079 43 F 35:30.3 1:28:18.1 8:30:18.1 14:15/M
41 Darraine Dennison Flagstaff 1047 34 F 37:44.5 1:30:32.4 8:32:32.4 14:36/M
42 Anna Edgenton 1176 49 F 38:17.4 1:31:05.2 8:33:05.2 14:41/M
43 Sandra Francis Brimhall 1111 53 F 38:26.2 1:31:14.0 8:33:14.0 14:43/M
44 Sheila Burke Kirtland 1033 28 F 38:48.2 1:31:36.1 8:33:36.1 14:46/M
45 Leilani Lee Farmington 1074 42 F 39:09.9 1:31:57.8 8:33:57.8 14:50/M
46 Harriet Tsosie Farmington 1048 34 F 39:26.3 1:32:14.1 8:34:14.1 14:53/M
47 Treva Rosenburg Shiprock 1124 57 F 39:26.7 1:32:14.5 8:34:14.5 14:53/M
48 Rosina Yazzie 1170 38 F 39:41.5 1:32:29.3 8:34:29.3 14:55/M
49 Catarina Salite 1195 35 F 41:58.1 1:34:46.0 8:36:46.0 15:17/M
50 Dawn Lewis Bloomfield 1064 37 F 42:00.9 1:34:48.8 8:36:48.8 15:17/M
51 Raelynn Pasqual Tucson 1032 28 F 47:15.9 1:40:03.7 8:42:03.7 16:08/M
52 Carla Kayonnie Farmington 1070 40 F 47:16.6 1:40:04.4 8:42:04.4 16:08/M
53 Delores Noble-Parker Sanders 1116 55 F 47:42.1 1:40:30.0 8:42:30.0 16:13/M
54 Darlene Begay Shiprock 1059 36 F 48:01.5 1:40:49.3 8:42:49.3 16:16/M
55 Darah Tabrum Farmington 1020 23 F 53:26.5 1:46:14.3 8:48:14.3 17:08/M
56 Tracie Deal Kirtland 1092 46 F 55:33.1 1:48:20.9 8:50:20.9 17:28/M
57 Fallon John Shiprock 1035 29 F 55:54.4 1:48:42.3 8:50:42.3 17:32/M
58 Buffy Wilson Chinle 1084 45 F 56:56.7 1:49:44.5 8:51:44.5 17:42/M
59 Jennifer Lizer Navajo NM 1094 47 F 57:27.2 1:50:15.1 8:52:15.1 17:47/M
60 Ranaye Badonie Window Rock 1078 43 F 59:00.4 1:51:48.2 8:53:48.2 18:02/M
61 Cherie Turner Kirtland 1053 35 F 1:02:37.5 1:55:25.3 8:57:25.3 18:37/M
62 Shannon Wauneka Window Rock 1045 32 F 1:05:27.8 1:58:15.7 9:00:15.7 19:04/M
63 Barbara Roy Newport 1136 66 F 1:06:15.1 1:59:03.0 9:01:03.0 19:12/M
64 Janice Begay Pinon 1028 26 F 1:06:36.3 1:59:24.2 9:01:24.2 19:15/M
65 Tinisha Spencer Mentmore 1012 17 F 1:10:29.7 2:03:17.6 9:05:17.6 19:53/M
66 Lorenda Samuel Whiteriver 1090 46 F 1:12:48.9 2:05:36.8 9:07:36.8 20:15/M
67 Teshina Cody Window Rock 1037 29 F 1:14:19.7 2:07:07.5 9:09:07.5 20:30/M
68 Lesley Roberts Fort Defiance Defiance 1098 50 F 1:16:53.7 2:09:41.5 9:11:41.5 20:55/M
69 Alberta Reed Farmington 1083 45 F 1:17:51.9 2:10:39.7 9:12:39.7 21:04/M
70 Shayne Lynch Shiprock 1017 22 F 1:19:59.7 2:12:47.5 9:14:47.5 21:25/M
71 Peggy Abrigo Mexican 1099 50 F 1:21:52.5 2:14:40.3 9:16:40.3 21:43/M
72 Velveena Cowboy Tsaile 1030 27 F 1:21:58.2 2:14:46.0 9:16:46.0 21:44/M
73 Santana Cowboy Tsaile 1016 22 F 1:22:11.0 2:14:58.8 9:16:58.8 21:46/M
74 Cassandra Poyer Towaoc 1081 44 F 1:22:33.9 2:15:21.7 9:17:21.7 21:50/M
75 Verlena Little Whiteriver 1049 34 F 1:34:40.2 2:27:28.0 9:29:28.0 23:47/M
76 Berinda Deluca-Rininger Mesa 1071 42 F 1:43:23.6 2:36:11.5 9:38:11.5 25:11/M
77 Sylvia Garcia Kirtland 1087 45 F 1:44:34.7 2:37:22.5 9:39:22.5 25:23/M
78 Carmelita Lee Farmington 1093 47 F 1:44:39.3 2:37:27.2 9:39:27.2 25:24/M
79 Victoria Donaldson Whiteriver 1063 36 F 1:45:43.2 2:38:31.0 9:40:31.0 25:34/M
80 Grace Benally 1180 12 F 8:14:06.1 9:06:53.9 9:06:53.9 88:12/M
 

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 SHANE CHARLEY 1204 16 M   48:16.8 7:50:16.8 7:47/M
2 Cyphrus Lee Flagstaff 1010 15 M 1:07.7 49:24.6 7:51:24.6 7:58/M
3 Nicholas Mander Boulder 1025 24 M 1:37.3 49:54.1 7:51:54.1 8:03/M
4 Tom Mescall ABQ 1069 39 M 2:10.8 50:27.6 7:52:27.6 8:08/M
5 Kenneth Benally Shonto 1114 54 M 3:04.2 51:21.0 7:53:21.0 8:17/M
6 EVERETT SILAS 1219 31 M 3:27.8 51:44.6 7:53:44.6 8:21/M
7 WYATT ESKEETS 1298 15 M 3:48.5 52:05.4 7:54:05.4 8:24/M
8 Amit Pande Gallup NM 1024 24 M 4:01.6 52:18.4 7:54:18.4 8:26/M
9 Gilbert Dee Farmington 1036 29 M 4:03.9 52:20.7 7:54:20.7 8:26/M
10 Michael Begay Many 1068 39 M 4:19.0 52:35.8 7:54:35.8 8:29/M
11 STACEY BEDONEY 1218 35 M 5:36.6 53:53.4 7:55:53.4 8:41/M
12 Hawton Swimmer 1205 14 M 9:20.6 57:37.5 7:59:37.5 9:18/M
13 Zachary James 1202 12 M 13:14.7 1:01:31.5 8:03:31.5 9:55/M
14 Ashley Burns Farmington 1050 35 M 13:50.7 1:02:07.5 8:04:07.5 10:01/M
15 Rachael White 1220 49 M 14:07.3 1:02:24.1 8:04:24.1 10:04/M
16 Bryan Lee Crowmpoint 1058 36 M 16:21.6 1:04:38.4 8:06:38.4 10:25/M
17 Tim Mike Kirtland 1038 29 M 16:29.1 1:04:45.9 8:06:45.9 10:27/M
18 Trent Johnson Fort Defiance 1008 14 M 16:42.7 1:04:59.5 8:06:59.5 10:29/M
19 Platero Begay Kayenta 1062 36 M 18:14.2 1:06:31.1 8:08:31.1 10:44/M
20 Unknown Partic. 1149 1149 99 M 18:23.9 1:06:40.7 8:08:40.7 10:45/M
21 Len Love 1152 61 M 19:37.0 1:07:53.8 8:09:53.8 10:57/M
22 Troy Atath 1160 22 M 20:15.4 1:08:32.2 8:10:32.2 11:03/M
23 Darvin Dempsey Draper 1001 13 M 20:31.4 1:08:48.2 8:10:48.2 11:06/M
24 Brock Parrish Kayenta 1006 14 M 20:57.4 1:09:14.2 8:11:14.2 11:10/M
25 Terry Nakai 1142 52 M 21:26.7 1:09:43.5 8:11:43.5 11:15/M
26 Jared Salecker Kayenta 1044 32 M 23:28.6 1:11:45.5 8:13:45.5 11:34/M
27 Larvingo Alston Draper 1066 37 M 28:08.4 1:16:25.2 8:18:25.2 12:20/M
28 Darold Barney Tohatchi 1043 32 M 31:25.9 1:19:42.7 8:21:42.7 12:51/M
29 Anthony Chavez 1196 29 M 32:18.4 1:20:35.2 8:22:35.2 13:00/M
30 Thorton Rosenburg Shiprock 1018 22 M 32:33.9 1:20:50.7 8:22:50.7 13:02/M
31 Matthew Clark Portland 1091 46 M 34:31.7 1:22:48.5 8:24:48.5 13:21/M
32 Rick Martinez Farmington 1110 53 M 39:56.4 1:28:13.2 8:30:13.2 14:14/M
33 James Thurber Bloomfield 1060 36 M 46:32.2 1:34:49.0 8:36:49.0 15:18/M
34 Unknown Partic. 1181 1181 99 M 48:59.4 1:37:16.2 8:39:16.2 15:41/M
35 Unknown Partic. 1157 1157 99 M 49:28.6 1:37:45.5 8:39:45.5 15:46/M
36 Casey Jones Kirtland 1009 15 M 51:04.2 1:39:21.0 8:41:21.0 16:01/M
37 Wally Martin Kayenta 1088 45 M 54:32.1 1:42:48.9 8:44:48.9 16:35/M
38 Rob Turner Kirtland 1076 42 M 56:30.3 1:44:47.2 8:46:47.2 16:54/M
39 Stuart Parker Sanders 1115 54 M 1:01:13.1 1:49:30.0 8:51:30.0 17:40/M
40 Marty Goldtooth Shiprock 1022 23 M 1:24:31.0 2:12:47.8 9:14:47.8 21:25/M