Chile Harvest Tri 2013

Age Group Results

August 03, 2013


Timing by Chasing 3 Race Productions Chasing 3


Men: Top Finishers 0-14 15-17 18-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 15-17 18-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

AG

Top

Male Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 1 Mathew Napier 14 36 2 6:07 1:27 2 30:47 2:28/M 0:45 1 17:26 5:37/M   56:34  
2 2 Frankie Benavidez 12 30 1 5:58 1:10 1 30:18 2:25/M 0:56 2 18:22 5:55/M 0:13 56:47  
3 3 Shane Cleveland 30 49 3 6:27 1:27 3 31:04 2:29/M 0:48 3 19:01 6:08/M 2:13 58:48  
 
Top

Male 14 and under

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 15 Jericho Cleveland 28 13 1 6:26 2:06 1 37:08 2:58/M 0:58 1 19:50 6:24/M   1:06:29  
2 58 Noah Rodney 67 12 3 8:00 2:26 4 45:06 3:36/M 0:42 2 22:21 7:13/M 12:07 1:18:37  
3 66 Devan Webb 46 14 2 7:12 1:44 2 42:20 3:23/M 0:37 3 28:18 9:08/M 13:44 1:20:13  
4 131 Christopher Milam 159 13 5 10:03 2:44 3 43:26 3:28/M 1:29 4 36:43 11:51/M 27:57 1:34:26  
5 156 Paris Reuel 172 13 4 9:15 2:46 5 52:37 4:13/M 1:05 5 39:50 12:51/M 39:04 1:45:34  
 
Top

Male 15-17

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 32 Andrew Phillips 34 15 1 7:12 2:31 3 41:52 3:21/M 0:46 1 19:45 6:22/M   1:12:08  
2 89 Richard Milam 158 15 2 9:22 2:39 2 39:47 3:11/M 1:34 2 30:32 9:51/M 11:47 1:23:56  
3 103 Sammy Hughes 165 15 3 10:18 2:58 1 38:43 3:06/M 1:28 3 33:35 10:50/M 14:55 1:27:04  
 
Top

Male 18-19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 29 Charles Perkins III 27 19 1 7:30 1:40 1 37:29 3:00/M 0:37 1 23:49 7:41/M   1:11:07  
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 4 William Kessler 23 21 1 6:02 1:14 1 32:52 2:38/M 0:41 2 19:36 6:19/M   1:00:28  
2 13 Xavier Nolen 19 23 5 7:18 1:08 2 32:58 2:38/M 0:48 5 23:04 7:26/M 4:50 1:05:18  
3 14 Patrick Rodriguez 2 21 2 6:34 1:31 4 37:06 2:58/M 1:18 1 19:20 6:14/M 5:23 1:05:52  
4 17 CHRISTOPHER USSERY 53 22 4 7:14 1:24 5 37:19 2:59/M 0:59 3 20:20 6:34/M 6:50 1:07:19  
5 22 Esau Mena 6 24 3 6:47 1:12 3 36:36 2:56/M 0:47 4 22:49 7:22/M 7:44 1:08:13  
6 63 Denver MIller 167 24 9 9:27 2:12 6 39:21 3:09/M 0:57 8 27:27 8:51/M 18:57 1:19:26  
7 72 Adam Ashworth 109 22 6 7:54 2:08 9 44:43 3:35/M 1:17 6 24:53 8:02/M 20:28 1:20:57  
8 75 William Reiser 171 24 10 9:34 1:49 7 39:36 3:10/M 1:23 9 29:08 9:24/M 21:03 1:21:32  
9 77 Misael Briones 55 22 8 9:11 2:26 8 41:37 3:20/M 1:26 7 27:04 8:44/M 21:17 1:21:46  
10 173 kevin dileanis 197 22 7 8:25 3:03 10 1:05:00 5:12/M 1:24 10 42:12 13:37/M 59:38 2:00:07  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 21 Adam Romero 72 26 4 8:20 2:18 1 36:31 2:55/M 0:48 1 20:08 6:30/M   1:08:07  
2 24 Theodore Hamblin 75 29 3 7:43 1:43 2 36:43 2:56/M 1:12 2 22:18 7:12/M 1:33 1:09:41  
3 28 Pietre Hamblin-Hatchell 65 25 2 7:38 2:01 3 37:04 2:58/M 1:44 3 22:28 7:15/M 2:48 1:10:56  
4 39 Ricardo Peraldi 66 29 1 7:00 2:13 4 38:38 3:05/M 1:25 4 23:58 7:44/M 5:08 1:13:16  
5 102 Ryan Mals 116 25 5 8:26 3:04 6 47:40 3:49/M 1:16 5 25:52 8:21/M 18:12 1:26:19  
6 111 Kevin Mahon 113 26 6 9:02 3:17 5 41:58 3:21/M 1:19 6 33:25 10:47/M 20:56 1:29:03  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 6 Phillip Sunderland 194 33 1 5:59 1:06 1 32:47 2:37/M 0:48 1 20:40 6:40/M   1:01:21  
2 25 Talal Saint-Lot 93 30 3 8:10 2:11 3 36:48 2:57/M 0:43 2 22:17 7:11/M 8:50 1:10:11  
3 35 Daniel Peregrino 71 34 4 8:17 1:26 2 36:19 2:54/M 1:10 4 25:26 8:12/M 11:19 1:12:40  
4 62 lorenzo pinon 115 31 2 8:06 1:57 4 44:31 3:34/M 1:02 3 23:48 7:41/M 18:04 1:19:25  
5 108 Abel Garcia 142 32 7 10:55 2:20 5 45:05 3:36/M 1:03 5 28:53 9:19/M 26:56 1:28:17  
6 109 Ryan Brown 129 30 6 8:34 3:59 6 45:16 3:37/M 1:38 6 29:20 9:28/M 27:28 1:28:49  
7 127 David Torres 128 30 5 8:33 3:00 7 48:20 3:52/M 2:27 7 31:07 10:02/M 32:08 1:33:29  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 8 Steven Montoya 10 36 1 6:26 1:07 1 33:15 2:40/M 0:48 3 21:21 6:53/M   1:03:00  
2 11 Price Lawhon 33 39 3 7:32 0:52 2 35:22 2:50/M 0:44 1 20:04 6:28/M 1:35 1:04:35  
3 27 Frank Corral 110 36 10 8:48 2:27 4 37:12 2:59/M 1:10 2 20:56 6:45/M 7:35 1:10:36  
4 42 Tony Casas 111 35 9 8:44 1:09 6 39:01 3:07/M 0:55 5 24:22 7:52/M 11:12 1:14:12  
5 47 Chad Roehrman 31 39 5 8:18 1:58 3 37:07 2:58/M 1:10 7 27:05 8:44/M 12:40 1:15:40  
6 51 Christopher Boone 15 38 2 6:44 1:31 7 39:50 3:11/M 1:05 8 27:59 9:02/M 14:12 1:17:12  
7 78 Keith Wilson 153 39 8 8:31 1:52 8 41:41 3:20/M 1:12 9 28:32 9:12/M 18:50 1:21:50  
8 81 Trace Smith 195 38 6 8:27 2:40 10 44:52 3:35/M 2:05 4 24:15 7:49/M 19:22 1:22:22  
9 97 Patrick DeZurik 77 39 12 9:46 2:36 13 45:49 3:40/M 1:28 6 26:09 8:26/M 22:50 1:25:50  
10 98 Raul Morales-Juberias 100 39 11 8:56 2:08 11 45:04 3:36/M 0:38 10 29:05 9:23/M 22:53 1:25:53  
11 106 Robert Mitchell 52 39 4 8:00 1:53 5 38:03 3:03/M 1:51 12 37:45 12:11/M 24:34 1:27:34  
12 136 Gabino Matus Jr 164 39 13 12:59 2:22 9 43:20 3:28/M 1:20 11 35:15 11:22/M 32:19 1:35:19  
13 138 Tim Coley 42 39 7 8:29 3:17 12 45:20 3:38/M   13 1:23:53 27:04/M 32:41 1:35:41  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 5 Robert Browning 17 43 1 5:57 1:13 2 32:57 2:38/M 0:46 1 20:08 6:30/M   1:01:03  
2 7 Michael Montoya 11 44 2 6:07 1:21 1 30:32 2:27/M 1:05 3 22:48 7:21/M 0:51 1:01:54  
3 31 tony ortiz 62 44 4 8:08 1:35 3 35:46 2:52/M 1:10 6 24:59 8:04/M 10:36 1:11:39  
4 33 MIKE ENGELHARDT 94 43 5 8:35 3:40 4 36:03 2:53/M 1:30 2 22:28 7:15/M 11:15 1:12:18  
5 43 Rob Lovett 48 44 6 8:36 1:41 8 39:29 3:10/M 1:18 4 23:12 7:29/M 13:14 1:14:18  
6 49 Michael Mestas 69 42 8 9:24 2:13 6 38:21 3:04/M 1:54 5 24:43 7:58/M 15:35 1:16:38  
7 54 Tomas Leclerc 16 42 3 6:26 2:17 5 37:57 3:02/M 1:04 10 30:25 9:49/M 17:07 1:18:11  
8 61 Richard Besecke 133 40 12 11:53 1:38 7 39:12 3:08/M 1:06 7 25:29 8:13/M 18:17 1:19:20  
9 64 Francie Martinez 99 43 10 10:26 1:55 9 40:05 3:12/M 1:09 8 25:54 8:21/M 18:27 1:19:30  
10 115 Geno Zamora 155 44 9 9:59 2:25 10 45:19 3:38/M 1:56 11 30:47 9:56/M 29:25 1:30:28  
11 116 William Cordova 85 43 7 8:41 3:20 11 46:09 3:42/M 2:50 9 29:27 9:30/M 29:25 1:30:29  
12 149 Roy Milam 163 43 11 11:29 3:23 12 47:28 3:48/M 1:52 12 35:12 11:21/M 38:23 1:39:26  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 10 James Kehrle 3 46 1 6:06 1:08 2 33:26 2:40/M 0:58 1 22:35 7:17/M   1:04:16  
2 20 Stephen Hanson 73 48 4 7:42 2:10 1 33:13 2:39/M 1:39 2 23:17 7:31/M 3:46 1:08:02  
3 26 Roger Senn 13 49 2 6:19 1:05 3 36:33 2:55/M 1:07 3 25:15 8:09/M 6:05 1:10:21  
4 40 Greg Garcia 41 48 3 7:35 1:41 4 36:37 2:56/M 1:00 5 26:38 8:35/M 9:18 1:13:34  
5 55 James MacFarlane 196 48 5 8:06 2:15     41:20 4 26:32 8:34/M 13:58 1:18:14  
6 163 Mike Gorman 91 48 6 11:18 4:06 5 57:35 4:36/M 1:55 6 34:37 11:10/M 47:18 1:51:34 2:00
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 9 John Heck 114 50 2 7:51 1:37 1 31:41 2:32/M 1:23 1 21:32 6:57/M   1:04:06  
2 23 David Garrett 40 53 3 8:22 1:59 3 35:44 2:52/M 0:54 2 22:30 7:15/M 5:26 1:09:32  
3 48 Brian Hughes 156 53 8 10:52 2:57 2 34:26 2:45/M 1:31 5 26:09 8:26/M 11:51 1:15:57  
4 56 Mike Torneby 106 54 5 9:23 3:39 4 38:47 3:06/M 1:32 3 25:04 8:05/M 14:20 1:18:27  
5 60 Vincent Sanchez 146 52 7 10:45 1:45 5 39:14 3:08/M 1:16 4 25:49 8:20/M 14:43 1:18:50  
6 84 Joe Galemore 37 53 1 6:36 3:15 6 42:01 3:22/M 2:52 6 27:44 8:57/M 18:25 1:22:31  
7 105 Grant Stoddard 104 53 6 9:47 1:59 8 44:07 3:32/M 1:35 7 30:03 9:42/M 23:26 1:27:33  
8 124 Arnold Howard 161 50 10 11:19 4:23 11 45:21 3:38/M 1:21 8 30:26 9:49/M 28:46 1:32:53  
9 125 Gary Bond 173 50 11 11:32 2:33 10 44:58 3:36/M 1:25 11 32:36 10:31/M 28:59 1:33:05  
10 126 Jeff Kemp 118 50 9 11:08 3:18 9 44:34 3:34/M 2:10 10 32:05 10:21/M 29:10 1:33:16  
11 139 Jerry Kamieniecki 137 52 13 12:08 4:26 7 43:06 3:27/M 2:54 12 33:15 10:44/M 31:45 1:35:51  
12 142 Andrew Baca 63 52 4 9:20 3:14 14 46:05 3:41/M 1:41 13 35:50 11:34/M 32:06 1:36:12  
13 146 Rodolfo Monge-Oviedo 177 54 16 16:06 3:44 12 45:47 3:40/M 2:36 9 30:34 9:52/M 34:44 1:38:50  
14 151 Mark Wade 157 52 12 11:42 3:29 13 45:52 3:40/M 1:20 14 37:22 12:03/M 35:41 1:39:47  
15 164 Benjamin Chan 180 52 15 15:31 3:11 15 50:51 4:04/M 1:53 15 40:10 12:57/M 47:32 1:51:39  
16 169 Robert Westervelt 179 53 14 13:22 3:27     54:25 16 46:04 14:52/M 53:13 1:57:19  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 16 Mike Slattery 44 55 8 8:55 2:19 1 32:19 2:35/M 1:25 1 21:57 7:05/M   1:06:58  
2 30 Dave Gaukler 56 57 4 7:49 1:50 2 35:51 2:52/M 1:03 3 24:57 8:03/M 4:33 1:11:32  
3 38 Scott Bennefield 47 56 10 9:11 2:50 3 36:40 2:56/M 2:00 2 22:25 7:14/M 6:10 1:13:09  
4 70 Mark Olson 60 56 5 8:15 2:01 8 42:10 3:22/M 1:43 4 26:44 8:37/M 13:57 1:20:55  
5 74 Dan Zeller 61 57 1 7:14 2:15 9 42:51 3:26/M 1:17 6 27:35 8:54/M 14:17 1:21:15  
6 76 Mark Lenox 21 55 3 7:38 2:06 7 40:45 3:16/M 1:34 7 29:30 9:31/M 14:37 1:21:35  
7 83 Robert Reuel 107 57 6 8:30 2:52 4 37:59 3:02/M 1:44 8 31:20 10:06/M 15:28 1:22:26  
8 87 Fred Andrade 152 57 12 9:55 3:41 6 40:22 3:14/M 2:08 5 26:59 8:42/M 16:10 1:23:08  
9 118 Phillip Born 192 58 7 8:51 3:01 5 38:36 3:05/M 2:15 13 38:01 12:16/M 23:49 1:30:47  
10 119 Robert Sengebush 168 58 13 11:10 3:10 10 43:42 3:30/M 1:25 9 31:52 10:17/M 24:22 1:31:20  
11 121 Ronald Schranz 329 56 2 7:16 3:03 12 45:42 3:39/M 1:46 12 34:20 11:05/M 25:12 1:32:10  
12 135 Jim Jacobs 80 56 9 8:58 3:54 11 45:34 3:39/M 2:29 10 34:00 10:58/M 27:59 1:34:57  
13 145 Jose Peraldi 176 59 11 9:35 3:58 13 47:38 3:49/M 2:14 11 34:10 11:01/M 30:38 1:37:36  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 88 Antonio Navarro 138 64 3 12:15 2:33 1 37:42 3:01/M 1:49 1 29:24 9:29/M   1:23:45  
2 140 John Kiley 112 62 1 9:29 3:38 2 39:05 3:08/M 2:49 3 40:55 13:12/M 12:12 1:35:58  
3 160 Jeffrey Dahl 144 60 2 10:39 4:17 3 44:56 3:36/M 2:57 4 45:33 14:42/M 24:39 1:48:24  
4 165 Steven Gonzales 185 60 4 14:37 3:51 4 56:08 4:29/M 1:46 2 35:58 11:36/M 28:37 1:52:22  
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 36 Gordon Sargent 97 66 2 8:50 1:53 1 35:47 2:52/M 1:47 1 24:44 7:59/M   1:13:03  
2 65 Barry Field 120 68 3 9:28 1:59 2 39:10 3:08/M 1:51 2 27:34 8:54/M 7:01 1:20:04  
3 99 pete kynion 81 66 1 6:32 3:45 3 42:14 3:23/M 2:22 4 31:14 10:05/M 13:05 1:26:09  
4 123 John Penery 150 69 4 11:28 6:57 4 44:43 3:35/M 1:33 3 28:04 9:03/M 19:44 1:32:47  
 
Top

Male 70 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 68 Art Gardenswartz 130 71 2 10:34 2:00 1 39:28 3:09/M 1:26 1 27:11 8:46/M   1:20:41  
2 93 Kenneth O'Connor 160 75 3 11:50 2:38 2 40:25 3:14/M 0:53 2 29:03 9:22/M 4:09 1:24:51  
3 133 John LeRoy 89 76 1 8:40 1:39 3 41:52 3:21/M 1:32 3 40:59 13:13/M 14:02 1:34:43  
 
Top

Female Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 12 Terry Casey 9 34 1 6:02 1:12 1 34:34 2:46/M 0:38 3 22:39 7:18/M   1:05:08  
2 18 Kim Carlsen 49 54 2 7:31 1:30 2 35:10 2:49/M 1:06 2 22:03 7:07/M 2:13 1:07:21  
3 19 Anna Luna 35 31 3 7:34 1:56 3 36:17 2:54/M 1:02 1 20:39 6:40/M 2:21 1:07:29  
 
Top

Female 15 to 17

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 71 Ashley Hernandez 1 15 1 6:25 1:41 1 45:41 3:39/M 0:53 1 26:14 8:28/M   1:20:56  
 
Top

Female 18 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 37 Emma Durkin 125 19 2 7:55 2:25 1 39:36 3:10/M 1:18 1 21:53 7:04/M   1:13:08  
2 79 Natalie Gorman 87 18 4 9:34 2:45 2 44:44 3:35/M 0:35 2 22:16 7:11/M 8:49 1:21:57 2:00
3 91 Jessica Nelson 26 18 1 7:43 2:04 3 47:35 3:48/M 0:54 3 26:21 8:30/M 11:30 1:24:39  
4 130 Brittani Webb 45 19 3 8:58 1:44 4 50:48 4:04/M 1:12 4 31:34 10:11/M 21:10 1:34:18  
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 34 Alyssa Higgs 7 23 2 6:23 1:33 1 38:54 3:07/M 1:08 2 24:30 7:54/M   1:12:31  
2 67 Jennell Higgs 4 21 1 5:37 1:50 2 44:02 3:31/M 0:51 4 28:17 9:07/M 8:08 1:20:39  
3 92 Simone Silva 96 24 5 7:59 2:40 3 44:56 3:36/M 1:01 3 28:06 9:04/M 12:12 1:24:43  
4 94 Susie Baklini 25 20 4 7:50 2:14 5 50:49 4:04/M 0:54 1 23:05 7:27/M 12:23 1:24:54  
5 120 Deanna Drayer 20 24 3 6:39 2:30 6 51:20 4:06/M 1:02 5 30:17 9:46/M 19:18 1:31:50  
6 150 Michelle Mora 57 20 6 8:00 2:13 4 49:58 4:00/M 1:04 6 38:29 12:25/M 27:15 1:39:46  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 50 Meagan Gonzales 18 29 1 7:35 2:06 1 42:10 3:22/M 1:08 2 24:05 7:46/M   1:17:05  
2 52 Alanna Abeyta 79 28 2 8:12 1:57 2 43:09 3:27/M 0:38 1 23:15 7:30/M 0:07 1:17:12  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 41 Martha Weisler 90 32 3 9:21 1:33 1 38:56 3:07/M 1:09 1 22:45 7:20/M   1:13:46  
2 85 Felicia Torres 24 31 1 6:48 2:12 3 43:41 3:30/M 1:17 3 28:33 9:13/M 8:47 1:22:34  
3 100 Allegra Wolff 162 32 2 8:52 1:56 4 46:05 3:41/M 1:13 2 28:01 9:02/M 12:23 1:26:10  
4 110 Rebecca Torres 148 31 4 10:39 2:37 2 43:05 3:27/M 1:49 4 30:51 9:57/M 15:17 1:29:03  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 44 Jaime Aagaard 59 37 2 8:02 1:29 2 39:15 3:08/M 0:58 1 24:42 7:58/M   1:14:28  
2 53 Kathy Revtyak 32 37 1 7:07 1:27 3 40:04 3:12/M 1:05 5 27:56 9:01/M 3:12 1:17:40  
3 57 Melinda Napier 51 37 3 8:17 1:29 5 42:12 3:23/M 0:56 2 25:38 8:16/M 4:06 1:18:34  
4 59 Monika Martin 38 36 4 8:43 2:59 1 38:35 3:05/M 1:22 4 27:01 8:43/M 4:14 1:18:42  
5 73 Rebecca Wiles 174 39 8 10:20 2:11 4 40:11 3:13/M 1:20 3 26:57 8:42/M 6:31 1:21:00  
6 104 Rebecca Stair 78 35     9:43 6 43:16 3:28/M 1:24 7 32:43 10:33/M 12:39 1:27:07  
7 141 Teresa Timms 143 38 9 10:55 3:00 7 45:15 3:37/M 1:04 8 35:46 11:32/M 21:33 1:36:01  
8 144 Roxie Samaniego 88 39 6 9:31 3:01 8 46:23 3:43/M 1:28 9 36:33 11:47/M 22:29 1:36:58  
9 152 Mary Helen Short 170 39 7 9:31 2:29 10 54:48 4:23/M 1:09 6 31:54 10:17/M 25:25 1:39:54  
10 157 Lisa Bjarke 122 37 5 9:22 2:41 9 52:23 4:11/M 2:31 10 38:57 12:34/M 31:26 1:45:55  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 46 Kelly Hinkel 86 41 1 8:02 2:00 1 38:03 3:03/M 1:24 1 25:52 8:21/M   1:15:24  
2 96 Eloisa Torres 108 42 7 10:31 1:57 3 42:50 3:26/M 1:42 2 28:05 9:04/M 9:43 1:25:08  
3 107 Jennifer Nielsen 84 41 3 8:48 1:59 4 43:13 3:27/M 1:10 4 32:25 10:27/M 12:14 1:27:38  
4 117 Julie Hess 119 40 6 9:49 2:21 2 41:46 3:20/M 2:13 7 34:26 11:06/M 15:12 1:30:36  
5 128 Lisa Lawson 74 40 4 8:50 2:08 7 47:41 3:49/M 2:02 6 32:54 10:37/M 18:12 1:33:37  
6 132 Nora Lovett 131 43 9 11:13 2:31 5 46:02 3:41/M 2:02 5 32:44 10:34/M 19:09 1:34:34  
7 134 Zoy'E Nix 58 43 2 8:21 1:46 6 47:06 3:46/M 1:31 9 36:08 11:39/M 19:30 1:34:54  
8 147 Pnina Miller 140 44 8 11:12 3:12 8 48:49 3:54/M 1:20 8 34:27 11:07/M 23:37 1:39:02  
9 167 Jeanne Wolfenbarger 124 42 5 9:47 5:09 9 56:09 4:30/M 1:56 11 40:55 13:12/M 38:34 1:53:58  
10 171 joycelen lankford 189 44 10 12:32 3:02 11 1:11:25 5:43/M 1:04 3 30:44 9:55/M 43:25 1:58:50  
11 174 Julie Vore 190 44 11 12:40 4:07 10 1:05:29 5:14/M 1:36 10 37:55 12:14/M 46:25 2:01:49  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 80 Paula Hensley 103 47 6 9:57 1:28 2 41:57 3:21/M 1:36 1 27:04 8:44/M   1:22:04  
2 86 lisa wookee 102 47 4 8:57 1:40 1 40:09 3:13/M 1:20 5 30:47 9:56/M 0:50 1:22:54  
3 95 Andie Talmadge 117 48 2 8:53 1:21 3 42:06 3:22/M 1:11 6 31:32 10:10/M 3:01 1:25:06  
4 101 Valerie Sarracino 68 46 3 8:54 1:53 4 42:35 3:24/M 1:14 7 31:32 10:10/M 4:06 1:26:10  
5 112 Rosalba Bazar 76 46     14:02     46:13 2 29:54 9:39/M 8:05 1:30:10  
6 122 Tricia Aragon 141 46 5 9:14 2:26 9 49:19 3:57/M 1:27 3 29:54 9:39/M 10:18 1:32:23  
7 137 Lisa Palacios 169 48 10 12:34 2:46 6 47:07 3:46/M 2:45 4 30:09 9:44/M 13:18 1:35:23  
8 143 Mary Gourd 136 49 1 8:51 4:29 7 48:34 3:53/M 2:28 8 32:20 10:26/M 14:40 1:36:45  
9 148 Chris Boushey 134 48 7 10:20 2:09 5 44:52 3:35/M 1:15 10 40:34 13:05/M 17:07 1:39:12  
10 155 Joanne Drautz 151 49 8 10:37 3:55 8 48:35 3:53/M 2:24 9 37:58 12:15/M 21:26 1:43:31  
11 172 Denise Laiche 175 49 9 12:08 4:05 10 54:46 4:23/M 2:38 11 45:54 14:48/M 37:29 1:59:34  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 69 Michele Sanchez 123 51 1 9:22 1:48 2 42:10 3:22/M 1:35 1 25:55 8:22/M   1:20:51  
2 82 Karen Wiliams 98 51 2 9:28 1:55 1 40:37 3:15/M 1:35 2 28:47 9:17/M 1:33 1:22:24  
3 153 Angelina Gonzales 182 52 4 14:39 2:47 3 46:59 3:46/M 2:18 3 34:05 11:00/M 19:59 1:40:50  
4 158 Monica Carlson 135 53 3 9:44 3:30 5 50:07 4:01/M 2:09 5 40:26 13:03/M 25:06 1:45:57  
5 159 Margaret Onimole 186 53 5 16:12 3:59 4 50:05 4:00/M 1:23 4 35:18 11:23/M 26:07 1:46:58  
6 166 Kathy Wade 184 52 6 16:44 2:47 6 50:42 4:03/M 2:05 6 40:56 13:12/M 32:24 1:53:15  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 90 Amy Rehfeld 95 55 2 9:12 1:55 1 40:00 3:12/M 1:39 2 31:25 10:08/M   1:24:12  
2 114 MIchele Mals 121 58 3 9:42 2:17 2 48:32 3:53/M 1:32 1 28:19 9:08/M 6:12 1:30:25  
3 154 Allison Wilson 191 58 1 8:58 1:57 3 52:40 4:13/M 1:41 3 35:39 11:30/M 16:46 1:40:58  
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 45 Tove Shere 39 61 1 8:25 1:43 1 35:44 2:52/M 1:17 1 28:08 9:05/M   1:15:18  
2 113 Mariana Balsiger 149 62 5 12:56 2:10 2 42:58 3:26/M 1:12 2 30:58 9:59/M 14:58 1:30:16  
3 129 Christine Glidden 132 62 3 10:05 3:16 3 43:36 3:29/M 2:25 3 34:48 11:14/M 18:54 1:34:12  
4 161 Peggy Mohoric 105 61 2 9:56 2:04 5 52:02 4:10/M 1:04 6 44:15 14:16/M 34:03 1:49:22  
5 162 Robyn Elliott 145 61 4 12:09 2:28 4 49:53 3:59/M 2:33 4 42:44 13:47/M 34:32 1:49:50  
6 170 kris fullmer 181 64 6 14:21 3:44 6 54:49 4:23/M 2:09 5 43:44 14:06/M 43:31 1:58:49  
 
Top

Female 65 to 69

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Time Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Back Time Penalty
1 168 Carol Akright 147 66 1 12:28 4:00 1 56:51 4:33/M 1:47 1 39:16 12:40/M   1:54:24